Який монітор вибрати для очей? На що дивитися?
У продажі є багато моніторів, які відрізняються типом матриці, контрастністю, розмірами і, відповідно, ціною.
Фахівці рекомендують брати монітор виходячи з того, для яких цілей він вам буде потрібен.
Хтось купує монітор, щоб грати в ігри, а кому-то він потрібний для роботи. Звичайно, кожен хоче вибирати такий монітор, щоб після роботи за ним не сильно втомлювалися очі.
Пам'ятайте, що якісний монітор на екрані ніколи не має відблисків. Також краще брати моделі з високою контрастністю. Адже, чим вона вище, тим безпечніше це для зору.
Матриця
На сьогоднішньому ринку рідкокристалічних дисплеїв (LCD) представлені пристрої з трьома видами матричних панелей: TN, IPS і * VA.
Сам по собі тип використовуваної матриці впливу на втому очей не робить. Неприємні відчуття може викликати неправильне розташування екрана щодо очей, наприклад, його надмірний нахил або занадто велике відхилення від перпендикуляра у вертикальній площині.
Перше сильніше позначається на зорі в моніторах з TN-панелями, а друге характерно для IPS-пристроїв (Glow-ефект). Для останнього різновиду дисплеїв має значення і величина кристалізації, обумовленої особливостями захисного покриття.
Підсвітка
LCD-монітори, в яких застосовувалася підсвічування флуоресцентними лампами з холодним катодом (CCFL), остаточно поступилися місцем пристроїв з існуючим світлодіоди (LED), і вже практично не зустрічаються в продажу.
Існує думка, що світлодіодне підсвічування моніторів викликає велику втому очей. Почасти це так, але характерна така залежність для моніторів з W-LED при недостатньо якісному перетворенні довжини хвилі. Оскільки «білих» світлодіодів в природі не існує - використовують «сині», а потрібний колір отримують за рахунок люмінофора спеціального складу і плівкових фільтрів.
Втома очей викликає висока нескомпенсованих інтенсивність світіння в довгохвильовій області спектра. Кращим для очей, але і більш дорогим рішенням є підсвічування на основі двох (GB-LED) або трьох (RGB-LED) квітів.
Частота
Збільшення частоти оновлення екрану до 120 або навіть 144 Гц пов'язано з появою 3D-технологій і в звичайному режимі відображення слабо позначається на втоми очей.
Значно більший внесок тут вносить час відгуку, особливо в динамічних іграх. Чи не встигають достатньо швидко перемикатися пікселі викликають появу шлейфу за переміщаються по екрану об'єктами, що змащує картинку.
В якості ігрового монітора краще вибирати моделі на основі TN-матриць.
Яскравість
З фізіологічної точки безпеки для зору, оптимальна яскравість для самосвітних моніторів становить 100 ніт. В умовах природного або інтенсивного штучного освітлення, нормальним вважається значення 150-200 ніт, і такий рівень здатний забезпечити будь-який сучасний монітор.
Чим вище яскравість - тим сильніше втомлюються очі. З іншого боку, зменшення яскравості також погано впливає на зір.
Пов'язаний подібний ефект з реалізованим в моніторі принципом регулювання яскравості: постійним струмом або широтно-імпульсною модуляцією (ШІМ). Другий варіант простіший, але при роботі відповідного вузла на невисокій частоті, йому потрібне якісне згладжування пульсацій керуючих сигналів. В іншому випадку рівень яскравості монітора також коливається і подразнює очі.
Розширення
Незалежно від розміру монітора, оптимальним для зору є його робота при «рідному» розширені.
Відображення картинки з меншою кількістю пікселів зводиться до інтерполяції зображення і неминучої втрати чіткості. При цьому слід мати на увазі, що монітори з великою роздільною здатністю потребують і в більш потужної відеокарти.
Крім того, всі елементи зображення будуть виглядати на них дрібніше, ніж на екрані з меншою щільністю пікселів.
Відстань до монітора
З огляду на особливості будови людського ока, комфортно сприймається картинка при максимальному відхиленні погляду від перпендикуляра близько 18-20 градусів. Іншими словами, краю екрану повинні бути видні під кутом до 36 - 40 градусів.
З іншого боку, нормальне око вже не розрізняє об'єкти з розмірами менше однієї кутової хвилини. Тому рекомендований безпечне для очей відстань до монітора лежить в межах від півтора до двох його діагоналей.